Pplk. let. i. m. Jiří Janoušek

Sgt Jiří Janoušek Vychodil obecnou a měšťanskou školu, vyučil se elektrotechnikem a v letech 1937-1939 sloužil u 2. leteckého pluku. Dne 22. června 1939 odjel spolu s Karlem Ševčíkem z Nouzova u Semil do Ostravy, kde se k nim přidal další semilský letec, Vladislav Roubal. Všichni tři se 28. června dostali, ukryti v nákladním vlaku, do Polska. Zde byli zajištěni a převezeni do Krakova, kde podepsali prohlášení o vstupu do francouzské cizinecké legie. Poté ještě strávili několik dní v Malých Bronowicích, načež na palubě lodi Chrobry odpluli do francouzského přístavu Boulogne. Janoušek v Paříži podepsal pětiletý závazek do cizinecké legie, díky válce je vąak z tohoto svazku uvolněn. Zimu 1939 a první polovinu roku 1940 tráví jako letecký mechanik na základnách Avordu a Chateauroux. Je povýšen do hodnosti četaře. Po kapitulaci Francie pokračuje jeho pouť do Anglie. Za zmínku stojí způsob, jak se dostal přes kanál La Manche - spolu s dvěma dalšími letci ve člunu, taženém holandskou lodí.

Ve Velké Británii slouží u 311. peruti, nejprve opět jako mechanik, později však absolvoval střelecký kurs a dostal se do operační osádky. Bohužel, hned jeho první nasazení skončilo neštěstím. Asi 20 minut po startu letounu došlo k havárii, při které zemřeli tři členové osádky (Jiří Janoušek, Jan Křivda, Jaroslav Toul). Tragédii přežil navigátor letounu Nedvěd, pilot Pavelka a Doubrava. Zřejmě technické potíľe způsobily, že se piloti letounu již krátce po startu rozhodli vrátit se zpět na základnu. S plným nákladem bomb se letadlo zřítilo do lesa v blízkosti letiště. Navigátor letounu Nedvěd vytáhl z trosek Pavelku a Doubravu, ve spolupráci s dalšími vytáhli i poručíka Toula, který však zemřel cestou do nemocnice. Pilot Křivda a přední střelec Jiří Janoušek zemřeli pravděpodobně již při nárazu. Pohřeb se konal 20. prosince 1940. Jiří Janoušek je pohřben na hřbitově v Honingtonu.

Pamětní deska na budově základní školy v Semilech-Podmoklicích.Jiřímu Janouškovi byl udělen in memoriam Čs. válečný kříľ 1939. Jeho památka je vzpomenuta i v jeho rodném městě, a to na budově zdejší základní školy, kde je zasazena pamětní deska, připomínající Janouška, dalšího zdejšího letce Jana Vlka a bývalého ředitele školy Adolfa Růžičku, popraveného okupanty za odbojovou činnost.

novinky | životopisy | literatura | odkazy | kniha hostů
TOPlist