Plk. let. i. m. MUDr. Eduard Kudrnka

F/Lt Mudr Eduard KudrnkaEduard Kudrnka se narodil ve Vysokém nad Jizerou 29. dubna 1914. Ve Vysokém žila rodina až do konce roku 1918, kdy otec Eduarda Kudrnky získal místo městského lékaře v Chrudimi. Zde vychodil Kudrnka mladší obecnou a měšťanskou školu, následovalo úspěšné studium na gymnáziu. Eduard Kudrnka pokračoval ve studiu na vysoké škole v Praze, kde studoval medicínu a tělovýchovný institut. Datum promoce bylo stanoveno na 17. listopad 1939. Jak toto datum napovídá, k promoci nedošlo. Rozhodl se k emigraci.

Spolu se svým kamarádem Stanislavem Uchytilem odjel na Slovensko (v nákladním vagonu schován pod uhlím), odtud přes Maďarsko a Turecko do Bejrutu, kde vstoupil do cizinecké legie. Následoval plavba do Francie, kde se připojil k čs. armádě. Byl zařazen k 2. čs. pěšímu pluku, kde působil ve funkcích střelce a pozorovatele. Jeho účast v bojích ve Francii byla oceněna Francouzským válečným křížem, především za jeho odvážné chování při zachraňování raněných vojáků.Eduard Kudrnka (vpravo) se Stanislavem Uchytilem v cizinecké legii - tábor Agde V Anglii byl vycvičen jako parašutista, do žádné bojové operace ale nasazen nebyl, protože lidé s jeho odbornou kvalifikací chyběli.

Angličané mu umožnili dokončení studia, které bylo v únoru 1943 zakončeno promocí. Jako perutní lékař působil u 312. čs. stíhací perutě a dalších československých, polských a britských perutí. V březnu 1945 byl odvelen na východní frontu jako velitel transportu převážejícího vybavení pro budoucí Ústav leteckého zdravotnictví v Praze.

Setkání se spolubojovníky na britské ambasáděPo válce se stal velitelem tohoto ústavu. V roce 1950 byl propuštěn z armády a vyhozen z bytu, naštěstí však získal místo v Ústavu národního zdraví. V padesátých letech byl odsouzen k 10 letům vězení, byla mu zabavena vyznamenání z Anglie a Francie. Odseděl si 5 let, po kterých byl podmínečně propuštěn. Po návratu z vězení pracoval jako lékař v Praze, v důchodovém věku jako lázeňský lékař v Libverdě a Kunraticích. Mudr. Eduard Kudrnka zemřel 13. února 1985 po těžké nemoci v Praze. Rozloučení proběhlo ve Strašnickém krematoriu. Zúčastnilo se jej velké množství přátel z války, smuteční slovo pronesl František Fajtl.

Příloha: dekret MNO - dovolená s čekaným

Jan Bartonička

novinky | životopisy | literatura | odkazy | kniha hostů
TOPlist